FileMaker – twórz świetne aplikacje internetowe bez znajomości języków programowania

Posted on

FileMaker to cross-platformowe (wieloplatformowe) narzędzie IT, umożliwiające łatwe, szybkie i intuicyjne tworzenie różnorodnych aplikacji. Pozwala na dynamiczne zarządzanie bazami danych, które mogą być obsługiwane z wykorzystaniem graficznego interfejsu użytkownika (GUI). Platforma ta umożliwia błyskawiczne wykonywanie operacji na bazach danych oraz kreowanie jej zawartości, poprzez tworzenie nowych elementów i organizowanie ich w rozmaite układy, modele, makiety, ekrany oraz formularze. Program został wyposażony w funkcję drag and drop (przeciągnij i upuść), która wpływa na szybkość oraz intuicyjność całego procesu developerskiego. Platforma FileMaker może być wykorzystywana przez użytkowników praktycznie wszystkich najpopularniejszych urządzeń IT – stacjonarnych i mobilnych. Działa między innymi z systemami operacyjnymi iOS, Windows oraz Android.

Możliwości niskokodowej platformy FileMaker

Jak już powiedzieliśmy wyżej, FileMaker jest niskokodową platformą IT, umożliwiającą budowanie aplikacji w sposób wizualny, za pomocą diagramów, grafów czy formularzy bez znajomości języków programowania (więcej). Dzięki temu każdy, nawet ktoś nieposiadający jakichkolwiek umiejętności developerskich, będzie mógł stworzyć świetną aplikację, która spełni jego indywidualne preferencje.

Co oferuje platforma FileMaker?

 • Tworzenie różnorodnych schematów i modeli, przy wykorzystaniu funkcji „przeciągnij i upuść”.
 • Kreowanie aplikacji na urządzenia mobilne, które będziesz mógł współdzielić z innymi.
 • Uruchamianie aplikacji w systemach Windows i MacOS.
 • Bezpieczne udostępnianie aplikacji na telefony, tablety i laptopy oraz w sieci. 
 • Wykorzystanie wbudowanych szablonów i dodatków, pozwalających na szybkie rozwijanie narzędzi IT.
 • Importowanie plików z arkuszami kalkulacyjnymi oraz plikami CSV i XML.
 • Użytkowanie popularnych aplikacji i istniejących już źródeł danych.
 • Szybkie generowanie rozbudowanych raportów.

Elementy składowe, tworzące serce platformy FileMaker

Platforma FileMaker składa się z trzech, łatwych w obsłudze narzędzi (więcej), które umożliwiają bardzo intuicyjnie tworzenie i współdzielenie nowoczesnych aplikacji bazodanowych.

 • FileMaker Pro Advanced – aplikacja, którą można uruchomić na Windows i MacOS. Służy do tworzenia, modyfikowania oraz korzystania z własnych aplikacji. Umożliwia też ona współdzielenie aplikacji jednocześnie przez pięciu klientów w tym samym czasie. Klienci mogą w tym wypadku korzystać z różnych urządzeń – zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych.
 • FileMaker GO – darmowe narzędzie stworzone z myślą o użytkownikach iPad’a i iPhone’a. Umożliwia wydajną pracę w środowisku mobilnym, bez potrzeby korzystania z urządzeń stacjonarnych. Dzięki temu rozwiązaniu możesz np. sprawdzić magazynowe, wystawić fakturę, wykonać inspekcję w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz, a nawet połączyć się z aplikacjami, utworzonymi wcześnie w narzędziu FileMaker.
 • FileMaker Server – oprogramowanie serwerowe, używane do bezpiecznego udostępniania własnych aplikacji FileMaker. Umożliwia integrację tworzonych aplikacji z istniejącymi systemami i innymi technologiami. Pozwala także na zdalne zarządzanie aplikacjami i pełną automatyzację zadań administracyjnych.