Każda baza danych potrzebuje odpowiedniego oprogramowania. Najczęściej wykorzystywaną w tym celu aplikacją jest FileMaker, która przeznaczona jest do systemów macOS oraz Microsoft Windows. Umożliwia ona bezpieczne korzystanie z baz danych oraz sprawne zarządzanie nimi. Kto może skorzystać z tego rozwiązania i co dzięki temu zyskuje? Na jakich licencjach działa FileMaker i czy komputer to jedyne urządzenie, na którym funkcjonuje? Warto przyjrzeć się temu oprogramowaniu z bliska.
Czym jest FileMaker?
Baza danych doceniana jest przez wszystkich, którzy muszą gromadzić, przetwarzać i analizować dane. Prowadząc biznes bądź sprawując funkcje administracyjne, nie powinno się podchodzić do sprawy po łebkach. Naprzeciw zapotrzebowaniu wyszła firma Claris International, która wydała w 1985 roku oprogramowanie zdolne tworzyć bazy danych i je obsługiwać. Programem tym był FileMaker, który doczekał się wielu aktualizacji. Co potrafi ta aplikacja? Jej możliwości są ogromne. Umożliwia przede wszystkim gromadzenie danych, sortowanie ich i przechowywanie. Program ten dysponuje jeszcze innymi zaletami. Za pomocą tej aplikacji można tworzyć skomplikowane wykresy i tabele. Możliwe jest też tworzenie raportów. Krótko mówiąc, to bardzo cenne narzędzie, które jest doceniane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zarządzania informacjami.
Komu dedykowany jest FileMaker?
Oprogramowanie obsługujące bazę danych potrzebne jest przede wszystkim w biznesie. Doceniają je pracownicy firm, których zadaniem jest sprawne zarządzanie danymi organizacji. Nadaje się do śledzenia stanów magazynowych, gromadzenia raportów, prowadzeniu księgowości, wpisywania danych o klientach firmy i zleceń. Dzięki najnowszym aktualizacjom FileMaker umożliwia operowanie danymi w chmurze. To dodatkowe zabezpieczenie danych. Poza przedsiębiorcami z aplikacji tej korzystają pracownicy instytucji państwowych i administracji na uczelniach. Program ten obwarowany jest protokołem SSL, co daje gwarancje bezpieczeństwa.
FileMaker i licencje
Aplikacja FileMaker działa na dwóch licencjach i żadna z nich nie obsługuje użytkowników prywatnych. Głównymi odbiorcami są przedsiębiorcy lub studenci i członkowie personelu UQ. Do tych ostatnich zalicza się pracowników naukowych, administracji publicznej i ośrodków badawczych. Jakie to licencje?
- FileMaker Pro Advanced. Z systemu opartego na tym rodzaju licencji korzystać mogą tylko wybrani użytkownicy.
- FileMaker Server. Z tej wersji korzystać może wielu użytkowników na tym samym serwerze bądź tylko z jednego systemu.
Warto też wspomnieć, że aplikacja FileMaker jest na bieżąco aktualizowana. Datą, pod którą można oczekiwać uaktualnienia programu, jest 20 lipca. Pojawia się w takich wersjach jak FileMaker Pro, FileMaker Server, FileMaker Go i FileMaker Cloud.
Na jakich urządzeniach działa?
W chwili wydania pierwszych wersji aplikacji FileMaker dostępne były one tylko na komputery stacjonarne, z wgranym odpowiednim systemem. Były to przeważnie macOS lub Microsoft Windows. Sytuacja znacznie się od tamtej pory zmieniła i dostępne są różne wersje aplikacji. FileMaker Go dla przykładu jest aplikacją stworzoną na potrzeby klienta korzystającego z urządzeń mobilnych. Dziś można swobodnie używać tego oprogramowania za pośrednictwem systemu operacyjnego Windows, Iphona, Ipada i Maca. Możliwym jest również operowanie w chmurze dzięki wypuszczonej aktualizacji Cloud. Sprawia to, że w sposób całkowicie bezpieczny gromadzone i przechowywane są dane w Internecie. Możliwości tej aplikacji są spore i jak widać, co rusz pojawiają się nowe, które w dodatkowy sposób ułatwiają pracę przedsiębiorcom i personelowi UQ.