FileMaker jako rozbudowana platforma IT

Posted on

Oprogramowanie online oraz lokalne programy zyskują na popularności. Są nowoczesnym źródłem pozwalającym na realizacje wielu działań. Systemy chmurowe umożliwiają miedzy innymi korzystanie z serwerów zewnętrznych z każdego miejsca o dowolnym czasie. Wystarczy mieć tylko połączenie z Internetem.

Lokalne aplikacje są coraz częściej integrowane z narządami chmurowymi. Pozwala to na korzystanie z wielu zasobów z jednego tak naprawdę systemu. Mając do dyspozycji takie możliwości możemy także tworzyć aplikacje w szybkim i nowoczesnym środowisku. To pozwala na oszczędność czasu, w przyszłości także pieniędzy. Ciekawym programem jest FileMaker (które nabędziesz tutaj: https://goidea.pl/filemaker.php), który może pracować lokalnie a także chmurowo.

Na rynku oferowane są wersje FileMaker. Jest to FileMaker Pro jako aplikacja serwerowa, dostępna do bezpiecznej obsługi bazy danych a także dzielenia się informacjami w sieci

Co to jest FileMaker?

FileMaker jest to platforma przede wszystkim pozwalająca obsługiwać bazę danych. Tego rodzaju rozwiązanie jest oferowane zarówno na komputery Windows, Linux jak i Mac. System pozwala na bezpieczne zarządzanie bazami danych. Można także tą aplikacje określać jako wieloplatformowe narzędzie relacyjnej bazy danych. Posiada silnik serwerowy z dostępnym interfejsem graficznym (GUI). Można wiec dosyć prosto korzystać z wielu dostępnych tam narzędzi. Ma między innymi opcje bezpieczeństwa, funkcje dające możliwość modyfikowania bazy danych za pomocą łatwego przeciągania elementów.

Wersje FileMaker

Na rynku oferowane są wersje FileMaker. Jest to FileMaker Pro jako aplikacja serwerowa, dostępna do bezpiecznej obsługi bazy danych a także dzielenia się informacjami w sieci. Możemy za pomocą programu kreować unikalne bazy tak by sprostały one oczekiwaniom użytkownikom oraz umieszczać je w Internecie za pośrednictwem jednego kliknięcia myszy. Istnieje także wersja tego programu jako usługa ITS czy też chmura serwerowa. FileMaker Cloud wykorzystuje całkiem nowoczesne uwierzytelnienie FileMaker ID. FileMaker Server to natomiast aplikacja przeznaczona głównie dla systemu Linux. Program pozwala budować bazy danych w architekturze Docker.

Język skryptowy – programowanie w FileMaker

FileMaker Pro i FileMaker Pro Advanced daje możliwości budowania skryptów a także posiada szereg wbudowanych opcji służących automatyzacji zadań czy też wielozadaniowych obliczeń. Dostępnych jest wiele możliwości do tworzenia warunkowego działania skryptu. Są to narzędzia przeznaczone do edycji rekordów a także inne dodatkowe usługi. FileMaker Pro Advanced oferuje też debugger skryptów umożliwiający programiście zarządzanie przerwaniami, monitorowanie wartości danych a także proste przechodzenie przez linijki skryptu.

Integracje dla FileMaker


FileMaker 17 umożliwia integrację za pomocą cURL, JSON,  API FileMaker Data API bazującego na REST. Narzędzie Tableau Web Data Connector jest dostępne do wizualizacji danych w platformie FileMaker. Program w wersji 17 udostępnia interfejs API zbudowany na strukturze REST. Jest dostępne dla systemu Linux.

FileMaker Pro ma również możliwość przygotowywania raportów, oraz ich zapisanie w formatach PDF lub też xls. Od wersji 9 umożliwia integracje z wieloma bazami danych SQL bez konieczności stosowania SQL, MySQL, SQL Server i Oracle (https://pl.wikipedia.org/wiki/MySQL).