Czym jest platforma „FileMaker”?
Oprogramowanie FileMaker to platforma IT umożliwiająca tworzenie aplikacji, przeznaczona dla systemów macOS czy też Microsoft Windows. Cały projekt został wydany w kwietniu 1985 roku przez firmę Claris International, która jest częścią spółki zależnej od firmy Apple Inc. Od tego czasu minęło wiele lat, a program doczekał się wielu aktualizacji. „FileMaker” to aplikacja relacyjnej bazy danych, która służy przede wszystkim do ich gromadzenia, sortowania, przechowywania oraz analizowania. Poza podstawowymi funkcjami program oferuje wiele innych możliwości takich jak:
- tworzenie skomplikowanych tabel oraz wykresów,
- tworzenie raportów lub pulpitów nawigacyjnych,
- możliwość operowania danymi w chmurze,
- możliwość zarządzania obszerną dokumentacją, treścią czy kontaktami,
- możliwość śledzenia stanów magazynów, faktur, zleceń pracy lub klientów.
„FileMaker” to bardzo cenne narzędzie używane wszędzie, gdzie trzeba zarządzać informacjami. Ten program służy przede wszystkim do zarządzania bazami danych. Platforma IT „FileMaker” umożliwia m.in. projektowanie aplikacji biznesowych. Aplikacja jest odpowiedzialna za łączenie bazy danych z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) i funkcjami bezpieczeństwa, co pozwala tworzyć oraz modyfikować bazy danych za pomocą intuicyjnych operacji typu „upuść i przeciągnij”.
Jakie zastosowania posiada oprogramowanie „FileMaker”?
Platforma „FileMaker” oferuje zarówno przedsiębiorstom jak i studentom oraz pracownikom UQ zakres wielu możliwości podczas tworzenia własnych aplikacji czy programów. Oprogramowanie pozwala na dopasowanie swoich projektów do ich indywidualnych potrzeb na każdej płaszczyźnie; od organizacji w zarządzaniu dokumentacją po wygląd czy zadania danej aplikacji. Na liście funkcji dostępnych na niskokodowej platformie „FileMaker” znajdują się:
- tworzenie różnych układów za pomocą intuicyjnej metody „przeciągnij i upuść”,
- możliwość korzystania z gotowych dodatków oraz szablonów,
- importowanie plików CSV, XML i arkuszy kalkulacyjnych,
- projektowanie aplikacji na urządzenia mobilne,
- uruchamianie aplikacji na systemach Mac oraz Windows,
- bezpieczne udostępnianie aplikacji na telefony, tablety oraz laptopy, a także w sieci,
- przygotowanie raportów w bardzo krótkim czasie,
- używanie znanych aplikacji oraz dotychczasowych źródeł danych.
Kto może ubiegać się o licencję „FileMaker”?
Z programu „FileMaker” mają prawo korzystać m.in. studenci, członkowie personelu UQ (UQ jest odpowiedzialne za dostarczenie oprogramowania do użytku akademickiego, administracyjnego czy badawczego), którzy posiadają odpowiednią licencję „FileMaker”. Tylko za pomocą licencji możliwe jest wysłanie odpowiedniego wniosku IT w celu zainstalowania aplikacji.
Do wyboru są dostępne dwie opcje licencji:
- „FileMaker Pro Advanced” – Z tej wersji mogą korzystać tylko wyznaczeni użytkownicy.
- „FileMaker Server” – Ta wersja jest dedykowana dla wielu użytkowników, którzy mogą używać serwera „FileMaker” lub jednego systemu.
Oprogramowanie „FileMaker” może być stosowane wyłącznie na komputerach należących do UQ i działa wyłącznie na wyżej wymienionych licencjach. Aplikacja nie obsługuje użytkowników prywatnych.
Podsumowanie wiedzy oprogramowaniu „FileMaker”
„FileMaker” to wieloplatformowe oprogramowanie umożliwiające tworzeni aplikacji, a także baz danych. Systemy tego rodzaju działają bezproblemowo na iPadzie, iPhonie, Macu i Windowsie oraz w Internecie. Platforma „FileMaker” jest stosowany w UQ do różnych zadań na obszarach administracyjnych, akademickich oraz badawczych. Licencje do tego oprogramowania są aktualizowane corocznie dnia 20 lipca. „FileMaker” dostępny jest w wersjach:
- „FileMaker Pro”,
- „FileMaker Server”,
- „FileMaker Go”,
- „FileMaker Data API”,
- „FileMaker WebDirect”,
- „FileMaker Cloud”.
Aplikacja obsługuje szyfrowanie Secure Sockets Layer (SSL), szyfrowanie baz danych oraz uwierzytelnianie zewnętrzne za pośrednictwem Active Directory, dostawców tożsamości OAuth 2.0 lub serwera LDAP.